Moje úspory (0)

U Neplatičů

Jak se přidat k Neplatičům

Odeslat z účtu každý rok 30 000 korun za plyn a 20 000 korun za elektřinu – to se rodinám z klubu Neplatičů nestane. Přitom v zimě nemrznou ani každodenně nedrží povinnou černou hodinku. Bydlí na první pohled podobně jako ostatní. Jen přišli na to, že spotřeba energie se dá technicky omezit. A tak elektrárenským, plynárenským či teplárenským firmám neplatí tolik, co jejich sousedé. Nebojte: klub Neplatičů je otevřený, vstoupit může každý. Stačí se držet několika jednoduchých rad. Poslužte si:

Když Neplatiči staví, volí pasivní dům

Vhodně zvolené umístění a orientace domu, pořádně izolované obvodové stěny, kvalitní a perfektně těsná okna a dveře, řízené větrání s rekuperací (předávkou tepla mezi odváděným a čerstvým vzduchem) – to jsou hlavní znaky pasivního domu, kde si Neplatič může klidně bydlet s vědomím, že na vytápění mu budou stačit 3 až 4 tisíce ročně.

Počet pasivních domů v České republice se začátkem roku 2013 přehoupl přes 800, v Německu, Rakousku či Skandinávii jich tamní Neplatiči obývají desítky tisíc. Vzhledem k tomu, že první pasivní dům byl zkolaudován v roce 1991, jde o raketový start. Počet obývaných pasivních domů se v minulých letech v Evropě každoročně zdvojnásobil.

A pro kandidáty do klubu Neplatičů máme jednu dobrou zprávu: v České republice pohodlně najdete projektanty a stavební firmy, které dovedou pasivní domy dobře navrhovat a stavět. Více informací včetně kontaktů najdete na stránkách Centra pasivního domu – www.pasivnidomy.cz.

Když Neplatiči renovují dům, míří k pasivnímu standardu

Výstavba nového domu s využitím nejlepších současných technologií není jedinou cestou do klubu Neplatičů. Kvalitní rekonstrukce může ve většině případů dosáhnout pasivního standardu nebo se mu aspoň přiblížit.

Oproti novému domu vyžaduje rekonstrukce více pozornosti, kterou je třeba věnovat zhodnocení aktuálního stavu stavby (statika, vlhkost zdiva) a přípravě projektu. Aby rekonstrukce přinesla vstupenku do klubu Neplatičů, myslete na dostatečnou tloušťku izolace obvodových stěn, stropů (střech) i podlah. O kvalitních oknech a dveřích ani nemluvě. A když už rekonstrukce, tak pořádně, ne? Zvažte proto i instalaci řízeného větrání.

Když Neplatiči hledají bydlení, koukají na energetický průkaz budovy

Průkaz energetické náročnosti budovy musí mít od roku 2013 každá budova nabízená k prodeji nebo pronájmu. Jde o užitečnou pomůcku pro každého Neplatiče. Na průkazu je totiž několik údajů, které umožní posoudit, jestli v kupovaném nebo pronajímaném domě či bytě budete platit nebo spíš neplatit.

 

Měrnou spotřebu tepla na vytápění najdeme v černé šipce pod obrázkem teploměru se znaménkem +. Pasivnímu standardu odpovídá 15 kWh/m2.rok, kdo si koupí nebo pronajme dům či byt, který má v této šipce hodnotu větší než 50 kWh/m2.rok, ten si na vstup mezi Neplatiče musí počkat. V průkazu ovšem najde také odhad, jak se dům může zlepšit v případě provedení doporučených opatření. Více informací najdete na specializovaném webu www.prukaznadum.cz.

Kolik musí Neplatiči investovat a kam můžu sáhnout pro peníze

Nebudeme lhát: Neplatičem se nestanete ze dne na den a v případě radikálních zákroků to nebude úplně zadarmo. Výstavbu nebo rekonstrukci domu je potřeba zaplatit. Dobrá zpráva je, že výstavba v pasivním standardu i kvalitní energetické renovace mají řadu ekonomických i ekologických přínosů, a proto jsou podporovány zvýhodněnými půjčkami a dotacemi.

V červnu 2013 byl vyhlášen program Nová Zelená úsporám, který podporuje právě kvalitní energetické renovace domů i pasivní novostavby. Detaily si můžete přečíst tady.

Neplatiči neplýtvají teplou vodou, k ohřevu využívají solární systém

V dobře izolovaném domě nebudete tolik platit za vytápění, největší položkou v rozpočtu se tak rázem stane účet za teplou vodu. Neplatič proto dává pozor, aby vodou neplýtval a nevypouštěl peníze do kanálu. Horkou lázeň v naplněné vaně určitě nepotřebujete každý den. K očistě stačí ve většině případů rychlá sprcha.

Od jara do podzimu, ale nemusíte za teplou vodu platit vůbec. Solární systém na ohřev vody ušetří ve srovnání s elektrickým bojlerem v průběhu roku 70 % energie. Firmu schopnou nainstalovat solární systém najdete ve všech regionech.

Neplatiči kupují úsporné spotřebiče

Neplatič ví, že lednička A+++ ušetří oproti ledničce A v platbách za elektřinu více než 1 000 korun za rok, pračka A+++ šetří 600 korun. Výběrem spotřebiče se rozhodujete, zda platit nebo neplatit.