Moje úspory (0)

Nová Zelená úsporám

Nestihli jste minulou Zelenou úsporám? Nevadí. Ministerstvo životního prostředí znovu otevřelo populární dotační program snižující energetickou náročnost budov a tím účty domácností za energie. V současné době je spuštěna výzva v pěti oblastech:

  1. Pro majitele rodinných domů, kteří chtějí své domy zateplit.
  2. Pro ty, kteří plánují výstavbu nízkoenergetického či pasivního domu.
  3. Pro efektivní využívání zdrojů energie.
  4. Pro podporu přípravy a zajištění úsporných opatření.
  5. Speciální desetitisícový bonus pro toho, kdo vybraná účinná opatření zkombinuje.

Tisíce domácností si tak budou moci vyměnit okna, starý kotel na uhlí např. za nový na biomasu či kvalitně zateplit dům a zbavit se tím závislosti na vytápění špinavými a drahými fosilními palivy.

  • Víte, že? Na vytápění domů a bytů připadá bezmála třetina spotřebované energie v Česku. Jde zejména o zemní plyn dovážený z Ruska a zemí střední Asie. Přitom již současnými technologiemi umíme snížit spotřebu tepla o dvě třetiny.

Čím více žadatel sníží energetickou náročnost své budovy, tím vyšší bude konečná výše podpory. Pokud byl žadatel navíc postižen povodněmi v červnu 2013, vztahují se na něj ještě další výhody a vyšší míra podpory.

Peníze lze použít také na úhradu odborného posudku nebo tzv. blower door testu, jenž na základě měření vzduchotěsnosti budovy ukáže, jak kvalitně byla zaizolována.

Český stát na dotační program zatím alokoval pouze jednu miliardu korun s tím, že další až 3 miliardy korun by měly do programu přitéct z prodeje emisních povolenek a z účtů státního podniku Lesy ČR ještě do konce roku 2013. I tak je to oproti 21 miliardám první vlny Zelené úsporám tragicky málo.

Snažíme se o to, aby stát do programu vkládal každoročně finanční prostředky v řádu několika miliard. Čerpat bude možné například ze zdrojů Evropské unie v rámci nového programovacího období 2014 až 2020. Ekonomové Miroslav Zámečník a Tomáš Lhoták navíc spočítali, že kdyby stát do programu energetických renovací budov napumpoval ročně 16 miliard korun, dodatečný příjem veřejných rozpočtů by byl 12,5 miliardy a vzniklo by 31 tisíc pracovních míst. To už stojí za to.

Detailní informace o Nové Zelené úsporám naleznete na www.nzu2013.cz.