Moje úspory (0)

Kde ušetřit

Vytápění

O tom, zda budete za vytápění platit nebo Neplatit, rozhodujete především při stavbě, rekonstrukci, koupi nebo pronájmu domu nebo bytu (viz sekce Dotace). Ale to neznamená, že bez přestěhování do lepšího bytu musíte navždycky platit jako mourovatí. Rozdíl ve spotřebě mezi dvěma byty se stejnými parametry může být klidně i 30 %. Kde nájemník s myšlením Neplatiče utratí za vytápění 20 000 korun, tam jeho sousedovi nestačí ani 25 000.

Kde vzniká rozdíl? Hlavně v přetápění. Vytápět místnost na 25 °C to není luxus, to je marný pokus o simulaci tropického podnebí. V obývaných místnostech si člověk bez problémů zvykne na 20 až 21 stupňů, na spánek stačí 18 °C.

Samozřejmě musíme mít možnost požadované teploty účelně dosáhnout. Naplno rozjetý radiátor a trvale otevřené okno, to opravdu není kombinace pro Neplatiče. Termoregulační ventily nebo pokojový termostat už by měly být součástí běžného vybavení domácnosti, která chce Neplatit.

Jednoduše: Neplatič sleduje teplotu v místnostech a reguluje vytápění tak, aby zbytečně nepřetápěl.

Vaření

Dobré jídlo a teplé nápoje si u Neplatičů určitě neodpírají. Jen si dobře rozmyslí, jak budou obědy a večeře připravovat. V domácnostech se zavedeným plynem je jasnou prioritou plynový sporák. Samozřejmě záleží, jak často vaříte, ale oproti sporáku s elektrickými litinovými plotýnkami za rok ušetříte zhruba tisícovku (při běžném tarifu pro odběr elektřiny). V případě elektrických sporáků sáhněte po těch se sklokeramickou deskou – oproti litinovým plotýnkám mají při přípravě stejných jídel zhruba o 40 % nižší spotřebu.

 

 

Neplatiči se také řídí radami, které jsme všichni mnohokrát slyšeli – sice jde o koruny, ale vaříme denně:

Hrnec zakrýváme pokličkou: ušetří se tak až polovina plynu nebo elektřiny. Velikost hrnce volíme shodnou s velikostí plotýnky. Používáme hrnce s rovným dnem: vyboulené dno se rovná vyplýtvání až 30 % energie.

Tlakový hrnec, takzvaný papiňák, ušetří při přípravě pokrmů 40 až 50 % energie.

Jednoduché a užitečné pravidlo: dávejte do rychlovarné konvice či do hrnce jen tolik vody, kolik doopravdy potřebujete.

Konvici plnou horkého čaje se vyplatí přelít do termosky, než vychladne. Nemusíte pak čaj pořád dokolo ohřívat.

Osvětlení

U Neplatičů ví každé dítě, že staré žárovky se žhaveným vláknem patří do muzea. K osvětlení domácností jsou daleko vhodnější kompaktní zářivky a LED žárovky, které mají pětinovou spotřebu.

Náhrada jedné 40 W žárovky v obytné místnosti odpovídající LED žárovkou šetří 170 korun za rok. V případě klasické šedesátky tak ušetříme přes dvě stovky. Kolik svítidel ke stálému osvětlení máte v bytě? Méně než čtyři napočítá málokdo.

Chlazení

Lednička má ve většině domácností významný podíl na spotřebě elektřiny. Nemá sice zdaleka takový výkon jako třeba rychlovarná konvice, ale za to je v provozu celý den a celou noc, ve všech ročních obdobích. Neplatič si proto dává dobrý pozor, aby jeho lednička nespotřebovala víc, než je nutné. Hlavní je druh, energetická třída a velikost ledničky. Lednička A+++ ušetří oproti ledničce A v platbách za elektřinu více než 1 000 korun za rok. V případě, že nevyužíváme zmrazování potravin, se vyplatí pořídit ledničku bez mrazáku. Pokud jde o velikost: 300 litrů to jsou tři velké pivní sudy – není to na ledničku zbytečně moc?

 

I v případě ledničky Neplatiči dodržují sice stará, ale platná pravidla. Spotřebu ledničky snižujeme pravidelným odmrazováním a vhodným umístěním v chladné části domu. Do ledničky nedáváme teplé hrnce ani jídlo. Chladíme jen na takovou teplotu, jakou v ledničce skutečně potřebujeme.

Praní a sušení

Také pračka je spotřebičem, na jehož výběru si Neplatič dává záležet: model s označením A+++ ušetří oproti modelu A díky nižší spotřebě elektřiny až 600 korun za rok. Používáme-li k ohřevu vody solární systém, vyplatí se ho připojit k pračce: vodu pro praní pak ohřeje solár místo elektrického ohřevu v pračce. Neplatiči používají prášky, které umožňují prát při teplotě 40 stupňů.

Sušičku u Neplatičů nenajdete. Dobře vědí, že na slunci prádlo uschne stejně dobře.

Myčka nádobí

V méně početných rodinách Neplatičů se myčka neuplatní. Myčka sice ušetří vodu i energii oproti zvyku nechat po celou dobu mytí nádobí v dřezu téct vodu plným proudem, ale Neplatiči přece nemyjí nádobí jak ve středověku. Při rozumném využití dřezu (ne, opravdu není potřeba mýt nádobí pod tekoucí vodou) je myčka zbytečný žrout energie i vody.

Ve vícečlenných domácnostech si Neplatiči myčku někdy pořídí. Volí model se štítkem A++ a přidávají soli ke změkčení vody.   

Počítač

Každý Neplatič ví, že vypnutím na noc počítači neublíží. Po skončení práce prostě počítač vypne a odpojí od sítě pomocí zásuvky s vypínačem. Počítače a monitory strčené do zásuvky totiž odebírají elektřinu, i když jsou vypnuté. Za rok tak můžete poslat zásuvkou zbytečně 200 Kč pryč. Neplatiči preferují notebook před stolním počítačem.