Moje úspory (0)

Aktuality

Vánoce u Neplatičů

Z kuchyně se line vůně čerstvě upečených perníčků, vy sedíte u stolu s tužkou v ruce a říkáte si: „Vánoce. Už jsou tady.“ A čím obdarovat manželku, děti, maminku a všechny kamarády? My to víme – nejlepší je ten dárek, který jim nedáte. Alespoň, co se zbytečných žroutů energie týče.

Tady máte pár tipů, jak na to:

Neplatič vybírá z dárků, které nemají žádné náklady na provoz. Možností je celá plejáda – od oblečení (Neplatič dobře ví, že teplé prádlo omezuje teplotu, na kterou je potřeba vytápět místnosti), přes láhev dobrého pití (nebo třeba olivového oleje) až třeba k voskům na lyže (pohyb na zimním vzduchu otužuje organismus).

Neplatič vybírá z dárků, které nemají žádné náklady na provoz. Ano. Znovu, opakování je matka moudrosti. Ale pokud to opravdu nejde a někdo z vašich blízkých touží po ledničce nebo pračce, řiďte se těmito jednoduchými pravidly:

  • Zjistěte si optimální velikost zařízení – lednička na sto lahváčů se hodí do stánku s občerstvením, doma ji nevyužijete.
  • Prozkoumejte www.uspornespotrebice.cz a pro konkrétní případ třeba i www.dtest.cz/testy-vyrobku-122/test-chladnicek. Vyplatí se to: lednička A+++ ušetří oproti ledničce A v platbách za elektřinu více než 1 000 korun za rok. S tou tisícovkou si jistě váš obdarovaný příbuzný poradí líp, než ČEZ (nebo komu platí faktury). 

„Prosím, prosím, ať Ježíšek přinese sušičku na prádlo. Nebo alespoň vířivku, ať se doma pěkně ohřejeme.“ Tak těmhle prosebným pohledům rozhodně odolejte. Martin Roman (bývalý generální ředitel ČEZ) už jednu hrobku za 600 000 Kč z kapes majitelů zbytečných žroutů energie má. Jeho následovníkům by mohl stačit skromnější odpočinek, ne?

Čáry máry fuk a účty za energie jsou fuč. No, ono to s těmi kouzly bylo vždycky nějaké podezřelé. Kouzelná krabička na snížení spotřeby je vždycky podvod. Výrobkům typu Energy Saver Pro se jako Neplatič od srdce zasmějte (je to zdravé!) a varujte před nimi své známé.

A tady je vzor dopisu Ježíškovi:

Milý Ježíšku, 
mám vlastně jenom jednu prosbu: nenos nic. Nebo aspoň nic, co zbytečně žere energii. Jako třeba tohle: http://www.xbox.com/cs-CZ/Kinect

A na svítící řetězy a nejrůznější vánoční postavičky neustále blikající na vašem okně či dokonce domě a zahradě si, prosím, taky nechte raději zajít chuť... Každý nemusí hned vědět, že plýtváte energií. Pokud si to fakt nemůžete odpustit (co by na to řekli sousedi??) pořiďte si je s LED diodami. Fungují na 12 V, což se hodí při opravách.

 

 

Topíš, topím, topíme nemusí být platíš, platím, platíme

Říjen na krku, jinovatka po ránu, v nezateplených domech už je bez topení nepříjemně. V dalších týdnech a měsicích už budeme potřebovat přitopit skoro všichni. Ale utratit za topení víc než 24 000 Kč ročně jako většina českých domácností, určitě není nutnost. Inspirujte se u lidí, kteří stáhli svoje účty za vytápění na 4 000 Kč.

Přidejte se k Neplatičům!